Velká písmena v názvech odborů a oddělení – proč ten zmatek
Na školeních o úřední češtině se řeší, zda psát názvy odborů velkými či malými písmeny. Pravidla dovolují obojí, což vede k rozdílům mezi úřady. Klíčové je, aby organizace zvolila jednotný způsob psaní a zajistila tak srozumitelnou a konzistentní komunikaci.
„U nás na úřadě si každý píše velká písmena v názvech odborů, jak to cítí,“ říká na úvod Alena.
„To u nás ne, u nás máme všude velká,“ reaguje Karel. A hned do něj šťouchne jeho kolegyně: „Ty píšeš oddělení s velkým, Karle? Vedoucí říkala, že od minulého školení píšeme oddělení s malým, tos neslyšel?
Debaty na školeních „Čeština v úřední praxi“ a „Profesionální písemná komunikace úřadů ÚSC“ mají specifický charakter, když se dostaneme k tématu velkých písmen v názvech odborů a oddělení. Lidé z některých úřadů mají k dispozici přesně daná pravidla. Jiní si v této otázce nejsou úplně jistí. Ostatní pak vědí, že si počáteční písmena v názvech odborů a oddělení každý píše po svém.
Co s tím?
Na školeních pátráme na webových stránkách daného úřadu, jaké písmeno v odborech a odděleních uvádí úřady a společnosti při komunikaci s občany. Poté diskutujeme, co je a co není správně, případně jak by správná varianta měla vypadat.
Pravidla českého pravopisu říkají, že odbory, oddělení, úseky aj. se mohou psát jak s velkým, tak s malým počátečním písmenem. Správně je tedy „Odbor ekonomický“ i „odbor ekonomický“ (nebo např. „Finanční odbor“ i „finanční odbor“). Stejná pravidla platí i pro oddělení, úseky nebo útvary, tedy např. „Oddělení vnitřní správy“ i „oddělení vnitřní správy“ nebo „Právní oddělení“ i „právní oddělení“. Je naprosto v pořádku, když mají v Blansku odbor správy rozvoje města, který se dělí na oddělení investic, oddělení údržby a pozemků a další. A je také v pořádku, že v Táboře mají Odbor dopravy a oddělení státní správy komunikací a veřejné dopravy, protože i to pravidla povolují. A chybou by nebylo ani psát všechny odbory a všechna oddělení s velkým počátečním písmenem.
Proto zřejmě ty zmatky a věčné nekonečné debaty, proč to mají na jednom úřadě s velkým a na jiném s malým. Prostě proto, že je to povoleno. Důležité však je, aby se všechny odbory v jedné organizaci psaly jednotně, buď s velkým, nebo s malým počátečním písmenem. A totéž platí pro oddělení, úseky atd. Zkuste se podívat na webové stránky svého zaměstnavatele a zkontrolujte kritickým okem, jestli máte psaní velkých písmen v organizačních složkách na jedničku.
Podobné články
Umělá inteligence (AI) dnes již není něčím neznámým, ale jakousi „podpěrnou berličkou“ při pomoci s běžnými problémy, které nás provází našimi…
V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…